„Soud zamítl návrh společnosti Epic Games a odložil nařízení týkající se App Store“

"Soud zamítl návrh společnosti Epic Games a odložil nařízení týkající se App Store"

Epic Games prohrála soudní spor s Appl, rozhodl Nejvyšší soud USA

Nejvyšší soud USA rozhodl ve středu proti společnosti Epic Games, tvůrci hry Fortnite, v jejich právním sporu s Appl. Soudkyně Elena Kagan odmítla vynutit federální soudce rozhodnutí, které by mohlo donutit Appl změnit své platební postupy ve svém App Store. Informovala o tom agentura Reuters.

Kagan, která zasedá v Nejvyšším soudu, zamítla odvolání společnosti Epic a tím odložila implementaci nařízení odvolacího soudu 9. obvodu se sídlem v San Franciscu. To na základě odvolání Appl pozastavilo uplatňování konkrétních pravidel pro App Store, když se Appl obrátil na Nejvyšší soud.

Odvolací soud 9. obvodu potvrdil nařízení již v dubnu, ale v červenci pozastavil jeho vymáhání. Kaganová je odpovědná za naléhavé záležitosti přicházející do Nejvyššího soudu od koalice států, včetně Kalifornie.

Epic v roce 2020 podal žalobu kvůli porušení antimonopolních pravidel a obvinil Appl, že je nezákonným monopolistou tím, že požaduje, aby uživatelé získávali aplikace pouze prostřednictvím svého App Store a nakupovali digitální obsah ve svých aplikacích pomocí systému Appl, za což se platí poplatky až ve výši 30 %.

Rogersová v roce 2021 zamítla antimonopolní obvinění od společnosti Epic proti Appl, ale zjistila, že Appl porušil kalifornské zákony o nekalé soutěži tím, že překazuje vývojářům směrovat uživatele k jiným způsobům nákupu digitálního obsahu, což by potenciálně uživatelům ušetřilo peníze.

Nařízení Rogersové nařídilo Appl povolit vývojářům aplikací do svých aplikací začleňovat odkazy a tlačítka, která uživatele přesměrovávají na jiné platební metody pro digitální obsah.

Appl, který se připravuje na odvolání k Nejvyššímu soudu, se snažil pozastavit vymáhání nařízení a tvrdil, že Rogersová špatně posoudila rozsah svých pravidel tím, že je uplatňovala na všechny vývojáře aplikací ve Spojených státech, nikoli pouze na Epic.

Podle Appl v prohlášení pro odvolací soud „bude Appl muset změnit svůj obchodní model, aby se přizpůsobil nařízení, dříve než bude dokončena soudní kontrola. Nesporné důkazy prokazují, že nařízení omezí schopnost Appl chránit uživatele.“

Epic před Nejvyšším soudem argumentoval, že kritéria odvolacího soudu 9. obvodu pro odkládání případů jsou „příliš shovívavá.“

FAQ:

1. Proč rozhodl Nejvyšší soud USA proti Epic Games?

Nejvyšší soud zamítl odvolání společnosti Epic a tím odlo

Zdroj: https://www.gamespot.com/articles/supreme-court-ruling-allows-apple-to-keep-charging-30-app-store-fee-for-now/1100-6516714/?ftag=CAD-01-10abi2f