Intel ukončuje výrobu čipů Blockscale: Co to znamená pro trh?

Podle nedávného oznámení společnosti Intel o ukončení životnosti produktů Blockscale, mají stávající zákazníci čas na poslední objednávku čipů Blockscale řady 1000 do října. Poté však celá rodina těžebních čipů skončí a poslední várka čipů Blockscale bude dodána v dubnu 2024.

Společnost Intel výslovně neřekla, že v budoucnu již nikdy nebude vyrábět novou rodinu těžebních čipů. Naopak, nic nového se oficiálně neplánuje a Intel bude „sledovat trh„, zda se nenaskytnou nějaké příležitosti.

Čipy Intel Blockscale prý byly z hlediska výkonu velmi konkurenceschopné. Intel uvedl, že čipy Blockscale, určené k akceleraci zpracování SHA-256 pro proof-of-work aplikace, zvládnou 580 giga-hashů za sekundu. To je prý velmi podobné jako u stávajících hráčů na trhu těžebních čipů.

Společnost Intel také nabídla úlevu od nestálého čínského trhu s těžebními čipy, který dramaticky kolísal v závislosti na ceně kryptocoinů a tím i poptávce po těžebních čipech.

Samotný odchod společnosti Intel z trhu však pravděpodobně odráží volatilní povahu těžby kryptoměn. Načasování, kdy Intel před rokem přišel se svými prvními čipy Blockscale, bylo nešťastné, neboť přišlo právě v době, kdy se ceny bitcoinu a dalších kryptoměn propadaly.

Je možné, že svou roli sehrály i obavy z PR. Společnost Intel uváděla čipy Blockscale na trh s tím, že je lze provozovat v 256 čipových polích, která spotřebovávají téměř 4 000 W energie. Společnost Intel tehdy uvedla, že je „odhodlána rozvíjet technologii blockchainu zodpovědným způsobem“. Ale pravděpodobně to není dobrý pohled usnadňující obrovské množství energie, které se spaluje při těžbě kryptoměn.

Samozřejmě, že ceny Bitcoinu se v poslední době odrazily ode dna. Není tedy vyloučeno, že Intel svůj postoj přehodnotí. Výroba nové rodiny ASICů specifických pro Bitcoin by však nebyla dílem několika měsíců. Jakékoli nové produkty jsou tedy pravděpodobně vzdáleny několik let, pokud se vůbec objeví.

Tímto krokem Intel možná ztrácí možnost získat podíl na rostoucím trhu s těžebními čipy, který mohl být potenciálně výnosným zdrojem příjmů. Zároveň si však udržuje volnost přizpůsobit se budoucím změnám na trhu a případně se vrátit k výrobě těžebních čipů, pokud to bude ekonomicky a ekologicky vhodné.

Co znamená oznámení společnosti Intel pro trh s těžebními čipy?

Společnost Intel ukončuje výrobu čipů řady Blockscale a zákazníci mají poslední možnost objednat tyto čipy do října. Trh s těžebními čipy ztrácí jednoho z hráčů, ale Intel si ponechává možnost vrátit se do hry v budoucnu.

Proč Intel ukončuje výrobu čipů Blockscale?

Intel se mohl rozhodnout ukončit výrobu čipů Blockscale z důvodu nestability trhu s těžbou kryptoměn, načasování uvedení čipů na trh, energetické náročnosti těžby a možných negativních dopadů na image společnosti.

Jaké jsou šance, že se Intel vrátí na trh s těžebními čipy?

Intel bude „sledovat trh“ a přehodnotí svůj postoj, pokud se objeví vhodné příležitosti. Nicméně vývoj a výroba nových čipů by trvala několik let, pokud by se společnost rozhodla vrátit na trh.