Microsoft spouští Windows 365. Windows s předplatným určen pro firmy.

Microsoft tento týden představil cloudový operační systém pro firemní zákazníky. Nové Windows 365 budou k dispozici od 2. srpna. Vypadá to tedy tak, že Microsoft jde cestou předplatného a tedy licencí vázaných na účet.

Má se jednat o mnohem jednodušší platformu. Nyní to bylo možné prostřednictvím systému Azure Virtual Desktop a tento systém z toho vychází. Právě nyní budete moci streamovat Windows jak na soukromé, tak na firemní zařízení bez nároku na hardware zařízení v IT oddělení.

Veškeré aplikace, data i nastavení budete moci streamovat do jakéhokoliv zařízení. Prakticky to znamená, že je jedno kde jste, ale veškerá data i uživatelské nastavení máte k dispozici, ať už jste na notebooku nebo PC.

Na tento cloud lze jít totiž klasicky přes prohlížeč a s předplatným Windows 365 je možné používat jak Windows 10, tak i 11.

Microsoft uvádí, že nabídne měsíční předplatné podle počtu uživatelů, kteří systém budou používat. V budoucnu bude i roční paušál. Cena se bude odvíjet také od toho, jaký výkon potřebujete. Na cloudovém PC pak budou veškeré Microsoft 365 aplikace. Jsou zde verze Windows 365 a 365 Enterprise. Business je pro menší firmy, kteří chtějí nové PC, což cloud je ekvivalentem nového PC. Ve verzi Enterprise je pak už sofistikovanější správa, kontrola a je určená spíše pro korporáty.

Pro běžné uživatelé se předplatné nechystá.

Pro běžné uživatelé se předplatné prozatím nechystá, protože by o něj nebyl takový zájem, jako o klasická Windows. Nicméně to, že veškeré nastavení, aplikace byste mohli mít kdekoliv ve světě, tak je super. Navíc třeba Xbox Cloud Gaming streamuje i na méně výkonná zařízení řadu her, které můžete hrát.

Vypadá to, že budoucnost je v cloudu a vše budeme mít za předplatné. PC jako takové, kdy je potřeba silný hardware nebude potřeba, protože vše se bude odehrávat v cloudu i samotné hry. Avšak vždy je k tomu potřeba silný internet.