Jak zrychlit Windows 10?

Časem se Windows začíná zpomalovat a hry na něm neběží tak, jak by měly. My doporučujeme neinstalovat zbytečné programy, které budou zatěžovat paměť RAM a zároveň si dejte pozor, abyste neinstalovali například dva antivirové programy.

Vypnutí služeb

Většina lidí některé služby vůbec nepotřebuje a tyto služby pak běží v pozadí a zabírají místo v paměti RAM, ale také berou čas procesoru.

Do služeb se dostanete takto:

  1. Klikněte vlevo na start a začněte psát bez uvozovek „sluzby“
  2. Klikněte na ozubená kolečka a otevře se Vám okno, kde jsou služby systému Windows
  3. Doporučujeme vypnout Windows Search a to tak, že kliknete na službu dvakrát levým tlačítkem myší a zvolíte „typ spouštění“ na zakázáno a klikněte na zastavit. (nebude tak probíhat indexace věcí do mezipaměti. Pokud tedy často nevyhledáváte na HDD, tak to vypněte. Pokud máte SSD, tak se nic moc v rychlosti nezmění)
  4. Vypněte Vzdálený registr – stejným způsobem jako v bodu 3. Důvodem je, aby byl registr měněn jen uživatelem na daném PC a nikým jiným. Jde tedy o bezpečnostní vylepšení.
  5. Vypněte službu SysMain – pokud máte klasické HDD a nemáte SSD, tak tuto službu vypněte. Služba dělá to, že si přednačítá programy při spuštění PC na disk. Nicméně u HDD to má za následek vysokého vytížení, pomalé načítání a zasekávání PC. Pokud máte SSD, tak to nevadí a služba Vám spíše pomáhá.

Projděte si stavovou lištu na pravé straně

Jde o to, jestli Vám neběží zbytečné aplikace. Jde třeba o antiviry, různé launchery a podobné. Pokud máte například 8 GB RAM, tak doporučujeme ukončit co nejvíce těchto aplikací a zároveň je i odinstalovat.

V PC stačí mít antivir nebo vše nechat na Windows Defender, který si v posledních letech prošel obrovským vývojem a tedy zachytává opravdu špatné aplikace a viry.

Zároveň Windows Defender neomezuje některé hry, což se u některých antivirů (ESET, Avast, Kaspersky) děje, že blokují i samotné hry a přístupy na servery například Ubisoftu nebo Minecraftu.

Vymažte TEMP

Určitě si nechte promazat TEMP, což je složka, která slouží pro odkládání dat. Časem je plná a čím více souborů zde je, tím musí více systém hledat v souborech, které jsou jen dočasné. Nehledě na to, že zabírají místo na disku.

Tuto složku najdete zde: C:\Users\(uživatelské jméno PC)\AppData\Local\Temp

Jen musíte zapnout skryté soubory. V okně, které máte otevřené, tak nahoře v záložce zobrazení -> klikněte pak na skryté položky a zobrazí se Vám i skryté složky.

Určitě nepoužívejte různé speed aplikace, které říkají, jak dokážou zrychlit Váš PC. Pokud vaše PC hardwarově nestíhá, tak žádný software vám nepomůže. V takovém případě hru hrajte třeba přes GeForce NOW.