Návody: Problémy se spuštěním hry? Pojďme se na to podívat.

Určitě to znáte. Koupíte si hru, aktivujete ji, ale nejde spustit. Říkáte si, že to je určitě licencí, ale není tomu tak. Licencí jste hru aktivovali a následný problém je většinou buď to ve vašem PC nebo v nejhorším případě v samotné hře (ale takové stížnosti by určitě vývojáře donutili hru opravit, pokud se jedná o starší hru). V případě nové hry se to stává a je potřeba počkat 1 den nebo 2 dny na opravný patch.

Licenci jste tedy aktivovali hru na jedné z platforem STEAM, EA App, Origin, Epic Games a další. Pokud hru máte v knihovně, tak licence je v pořádku. V případě, že hru nemůžete stáhnout, nainstalovat nebo dokonce ani hrát po instalaci, tak je problém někde ve vašem PC. My si tady shrneme postupně, jaké problémy se objevují a jak se to dá velmi lehce řešit.


Problém

Řešení problému

#1 Hru se pokouším pustit, ale pouze se protočí spuštění a vrátí se zpět do platformy (pokud máte integrovanou i dedikovanou grafiku)

V takovém případě se prosím podívejte, jestli máte dvě grafiky. Pokud máte integrovanou grafiku a dedikovanou, tak některé hry se neumí mezi nimi přepínat a je potřeba právě integrovanou zakázat.

Uděláte to takto:
– Klikněte pravým tlačítkem myší na start a zvolte správce zařízení -> sekce grafické adaptery -> vyberte integrovanou grafiku (většinou Intel) a dejte pravým tlačítkem myší a zakázat -> restartujte PC a zkuste to znovu.

#2 Hru se pokouším pustit, ale pouze se protočí spuštění a vrátí se zpět do platformy (bez dvou grafik integrované a dedikované = máte pouze jednu z nich)

Opět se děje to, že hra nejde spustit, ale nemáte dvě grafiky. Problém může být v knihovně, která chybí hře ke spuštění.

Je potřeba stáhnout toto:
https://www.techpowerup.com/download/visual-c-redistributable-runtime-package-all-in-one/ – vlevo download, vyberte německo, stáhněte, otevřete složku, kde jste soubor stáhli a klikněte na to pravým tlačítkem a dejte extrahovat vše a dejte ok. Jakmile se to rozbalí otevře se složka a spusťte install_all.bat a nechte to běžet

#3 Hra nejde pustit, ale pouze se protočí spuštěn a vrátí se zpět (pokud máte starší hru jako je The Sims 3 a jim podobné hry na DX9 cca do roku 2012).

Pokud chcete hrát starší hru, tak nové Windows 10 / 11 již nedisponují knihovnami DirectX 9, které využívají pro své spuštění hry jako je třeba The Sims 3. Tuto knihovnu je potřeba doinstalovat.

Je potřeba stáhnout a nainstalovat toto:
https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=35 (stáhnout a nainstalovat)

#4 Hra nejde spustit, vypisuje chybu, že hru nemám v účtu nebo že se něco pokazilo na naší straně (platforma Windows Store)

Jde o častý problém hry Minecraft nebo Forza Horizon. Nicméně jde o většinu her z Microsoft Store, které jsou součásti programu Xbox Play Anywhere, tedy her, které se dají hrát i na Xboxu.

Je potřeba udělat toto:
– Ve vyhledávání v Microsoft Store (taková Windows taška většinou v dolní liště), tak po spuštění nahoře v liště pro vyhledávání napište „Xbox“ bez uvozovek a program stáhněte, nainstalujte a spusťte. Pokud bude chtít založit profil, tak to udělejte. Následně z této aplikace stáhněte a nainstalujte nebo spusťte danou hru a již by mělo být vše v pořádku

Stále si nevíte rady? Pošlete DXdiag a TBgames.cz se na to podívá

Pokud Vám hra vypisuje chybu nebo nejde pustit, tak pošlete podpoře DXdiag, který dokáže ukázat jak hardware vašeho PC, tak i chyby aplikace. Tedy lze z toho většinou vyčíst, kde je problém. Některé případy jsou velmi sofistikované a pokud nejdou vyřešit po e-mailu, tak se k vám většinou podpora musí připojit. Ať od Microsoftu nebo od TBgames.cz.

Otestovali jste si PC, jestli hru zvládne?

Na TBgames.cz máme tyto testy vždy u hry vpravo ve sloupci, kde jsou důležité informace ohledně hry a je zde jak návod pro aktivaci hry, tak právě i možný test PC. Více o testu píšeme zde.


Pro kontakt podpory TBgames.cz je vždy potřeba znát číslo objednávky. Kdo zákazníkem TBgames.cz není, tak je potřeba kontaktovat podporu, od koho je hra.